För 34-åriga frisören Talan Asad känns det oerhört positivt då hon nyligen tagit över Salong Klippet i Högsby och därmed har hon infriat sin stora dröm.
– Jag hade åtta månaders praktik år 2016 vid den salong som Emma Max drev i Högsby. Det var väldigt lärorikt inte minst beroende på Emmas kapacitet. All eventuell tveksamhet om det framtida yrkesvalet försvann, säger Talan.
När det gäller studierna började Talan på SFI i Högsby under 2017 och med den energi hon besitter blev det dessutom en del extrajobb i en affär. Sedan fortsatte hon med framgång på gymnasiet och kom in på frisörutbildningen i Kalmar vilken avslutades år 2022.
– Direkt efter avslutade studier hyrde jag en stol vid en frisersalong i Högsby och det fungerade bra, säger Talan.
Drömmen slog in
Det dröjde sedan fyra år innan Talans dröm äntligen slog in, att överta Salong Klippet i Högsby eftersom dåvarande innehavaren Ulrika Lundberg bestämt sig för att sluta.
– Ulrika och jag kom snabbt överens, vilket innebar att både salongen och lägenheten ingick i affären. I sommar ska jag renovera salongen och hoppas få lägenheten uthyrd, berättar Talan.
Den 1 maj började Talan på Salong Klippet, där Ulrika fortsätter att jobba deltid i ytterligare några månader.
– Starten har gått fantastiskt bra, då jag fått flera kunder och naturligtvis jobbar jag heltid. 17-åriga dottern Nare Merad ska också bli frisör och har två år kvar innan studierna är avslutade, säger Talan.
Talan trivs i Högsby där hon med maken och de tre barnen bor i en centralt belägen villa.
Text och foto: Ingvar Gunnarsson
Läs den bläddringsbara tidningen via länken:
https://issuu.com/wahlins/docs/inneh_ll_h_gsby_juni_2025?fr=xKAE9_zMzMw