Det blev en givande föreläsning av sjuksköterskan Maria Dahlin, Linköping, som berättade om den internationella medicinska hjälporganisationen Operation Smile.
Det var vid pensionärsföreningen Högsby SPF:s månadsmöte den 13 oktober som Maria medverkade.
– Operation Smile utför kostnadsfria operationer framför allt på barn, men även på vuxna då det gäller läpp-käk-gomspalt, samt andra kirurgiska behov, säger Maria som 2013 genomförde sitt första uppdrag i Nicaragua.
Elva uppdrag
Hittills har det blivit elva uppdrag för Maria och fler lär det bli även om inget nytt ännu är inbokat. Operation Smile har expertis inom vården av läpp-käk-gomspalt och skapar därigenom lösningar i länder där behoven är som störst. Visionen för framtiden är att alla människor ska ha tillgång till en säker kirurgi.
– Som längst har ett uppdrag för min del varat en och en halv vecka, men en gång i Indien räckte det med endast fem dagar. Vi opererar framför allt barn och ju tidigare desto bättre. Operation Smile har målsättningen att vara två gånger om året på samma ställe. Det handlar om insatser i fattiga länder.
Stor tacksamhet
– Vi möts av stor tacksamhet från människor som har fått operationer genomförda. En fantastisk historia är den om Enoc, som bodde i en liten by i Rwanda. Han föddes med ensidig läppspalt och blev utsatt för mobbing och elak behandling. Vardagen tillbringade han längst in i ett bageri och ville helst inte visa sig för andra människor. Sedan kom Operation Smile in i bilden och såg till att Enoc fick helt normalt utseende vid 25 års ålder. Numera är han gift och har en son!
Maria jobbar som sjuksköterska i Linköping och tar ledigt vid de tillfällen hon utför uppdrag åt Operation Smile.
Text och foto: Ingvar Gunnarsson
Läs den bläddringsbara tidningen via länken: https://issuu.com/wahlins/docs/inneh_ll_h_gsby_oktober_2026

