Högtryck utlovas under Högsbydagarana

Foto: Övre fr vänster: Karin Sandholm och Elias Wärnlund.
Nedre fr vänster: Emil Johansson, Niklas Brink, Oskar Sjöberg, Kalle Berggren och Andreas Brink.

Det var under en Latitudkonsert med Oskarshamns coverband Fake som Oskar Sjöberg först fick idén att skapa en lokal motsvarighet från Högsby.
– Målet var att få uppträda under Högsbydagarna och vi är så glada att det är vårt partyband Högtryck som står för den avslutande
finalen på fredagskvällen, säger Oskar.

Maggans Hus på Storgatan i Högsby tycks vibrera av bas och från ett öppet fönster flödar musiken ut i den tidiga vårkvällen. Inne i lokalen övar bandet Högtryck på sin repertoar som är skräddarsydd inför debutuppträdandet under Högsbydagarna.
– Jag blev inspirerad under Latitudfestivalen och tänkte att det inte borde vara omöjligt att sätta samman en grupp med lokala förmågor som vill uppträda under Högsbys egen festival, säger Oskar. Jag presenterade min idé för Kalle som nappade direkt och därefter handplockade vi bandets övriga fem medlemmar som alla ursprungligen kommer från ytterbyar till Högsby. Alla tillfrågade tackade ja!

Förutom Oskar Sjöberg (sång) och Kalle Berggren (trummor) består Högtryck även av Elias Wärnlund (klaviatur), Andreas Brink (gitarr), Karin Sandholm (sång), Emil Johansson (bas) samt Niklas Brink (gitarr) som alla har erfarenheter från medverkan i olika bandkonstellationer. När gruppens medlemmar väl var utsedda kvarstod uppgiften att välja ett lämpligt namn och det visade sig bli svårare än förväntat.
– Vi ville ha ett namn med Högsbyanknytning men som också beskriver oss som band, berättar Kalle.
Namnvalet sköts på framtiden otaliga gånger tills Oskar slutligen bjöd hem sina vänner under påskdagen med kravet att ingen fick gå hem innan de enats om ett gruppnamn.
– Efter några glas bål bestämde vi där i oset från grillen att vi skulle kalla oss Högtryck som inte bara delar de tre första bokstäverna med Högsby utan även linjerar med vår önskan att stå för ösig musik och högt tryck på scenen, säger Oskar. Det kändes skönt att ha kommit fram till ett klockrent beslut och efter det hade alla tillåtelse att lämna bjudningen.
– Vilket så klart ingen gjorde i första taget, flikar Emil leende in.

Medlemmarna i Högtryck befinner sig i olika faser i livet och åldersspannet liksom den individuella musikstilen varierar.
– Vi har alla våra egna favoritgenres men har gjort låtvalen med förhoppningen att de ska passa så bred publik som möjligt, säger Elias. Högtryck är ett partyband som ska leverera musik med hög igenkänning där alla kan skråla med för full hals.
– Tanken är inte att vi ska uppträda för publiken utan snarare tillsammans med dem, menar Kalle.
– Vårt framträdande kommer bland annat innehålla schlager, hårdrock, modern popmusik, 90-talsklassiker och tidlösa hits från ABBA, Uggla, Queen och E-Type, lovar gänget. Ingen kommer kunna stå still!

Vad som händer med Högtryck i framtiden återstår att se, just nu är gruppens mål att leverera en grym show som markerar slutet på Högsbydagarnas festligheter under fredagen den 13 juni.
– Så klart hoppas vi att det dyker upp mycket folk och vi kan lova att vårt uppträdande kommer att bjuda på en hel del överraskningar, säger Oskar avslutningsvis.

Text och foto: Nina Sabel

Läs den bläddringsbara tidningen via länken:
https://issuu.com/wahlins/docs/inneh_ll_h_gsby_maj_2025


Publicerat

i

av

Etiketter: