Långemåla Energileveranser AB med vd Peter Thormalm i spetsen har en bred verksamhet, som bland annat förmedlar och omvandlar bioprodukter från skogsbruket i södra delarna av landet till ny och ren bioenergi, som sedan levereras till värmeproduktion, men produkter går även till pellets-, cellulosa- och spånskiveindustrin. Omsättningen låg i fjol preliminärt på 500 miljoner kronor, men var dock något lägre än under närmast föregående år.
Verksamheten är uppdelad på fyra företag. Det senaste av dessa är Leab i Torsås alltså gamla Torsåsverket som vi nyligen har tagit över. Vi har sju anställda där och bedriver byggnads- och snickeriverksamhet med framgång, säger Peter Thormalm.
Tågterminal i Nybro
I Nybro är man inne på tredje året och har där ansvaret för driften av en betydelsefull tågterminal, som är öppen för företag och därifrån skickas biobränsle till bland annat Stockholm. Under förra året gick 80-talet tågset från Nybro.
Verksamheten har ökat konstant sedan vi tog över. Inte mindre än 4 500 kubikmeter biobränsle levereras vid varje resa till Stockholm. Dessutom har vi tågterminaler i Eksjö, Växjö samt på hemmaplan i Johansdal.
Vidare kan nämnas pulverfabriken i Sävsjö, som producerar 12 000 ton årligen och man har leveranser till bland annat asfaltsverk och Draken i Kalmar.
I Broakulla, Emmaboda kommun äger Leab ett industriområde på 25 hektar, där nio företag är inhyrda. Bland dessa finns Linje-
montage som har ansvaret för överföringsledningen som gäller etappen Hemsjö-Nybro, vilket väntas ta fyra år att genomföra.
Leab finns också med i bilden i Rävemåla på en yta som är tio hektar och där handlar det om lagring av biobränsle samt uthyrning av sågverksareal.
Nya utmaningar väntar
Nyligen har stormarna i norra delarna av landet inneburit att oerhört stora skogsarealer har drabbats och mycket timmer ska skickas söderut på båt och järnväg.
Vi har kvar kontakter sedan stormen Gudrun för drygt 20 år sedan och räknar med få vara med i bilden även denna gång.
Totalt har vi 20-talet anställda och sköter administrationen från kontoret i Långemåla. Jag är nöjd med resultatet för 2025 och hoppas att vi ska hålla våra positioner eller rentav flyttar fram dessa i år.
Skog och fritid
Vid sidan av Långemåla Energileveranser har Peter Thormalm det privata företaget Skog och fritid. I detta ingår vilthägnet på 85
hektar i Johansdal samt travverksamheten.
Vilthägnet fungerar bra och vi är inne på fjärde säsongen. Vi är noga med tillsynen och stödutfodrar givetvis på vintern. Däremot har travverksamheten tyvärr inte varit framgångsrik under förra året. Jag har 13 hästar fördelade på Jägersro i Malmö, Halmstad och Kalmar. Förhoppningen är att trenden ska vända uppåt i år, säger Peter Thormalm.
Text och foto: Ingvar Gunnarsson
Läs den bläddringsbara tidningen via: https://issuu.com/wahlins/docs/inneha_ll_ho_gsby_januari_2026

